گمانه زنی ها پیرامون آینده و حواشی اینترنت 5G

اینترنت 5G

گمانه زنی ها پیرامون آینده و حواشی اینترنت 5G

5G در حال حاضر به دو معنا در حال توسعه است. اولین معنا، به معنای فناوری ارتباطات بی‌سیم پیشرفته است که امکان انتقال داده‌ها با سرعت بالا و تأخیر کم را فراهم می‌کند. دومین معنا، به معنای پذیرش و استفاده گسترده از این فناوری است که در حال افزایش است. با توجه به پیش بینی ها، آینده 5G به نظر می‌رسد واضح و روشن است.

در سال 2020، اپل آیفون‌هایی را معرفی کرد که قابلیت اتصال به شبکه 5G را داشتند. شرکت‌های مخابراتی مانند AT&T و Verizon اعلام کردند که سرویس 5G آن‌ها در سراسر کشور در دسترس است. همچنین، Verizon سرویس 5G Ultra Wideband را در بخش‌هایی از 71 شهر ارائه داد. شرکت T-Mobile با خرید Sprint، شهرها و شهرک‌های بیشتری را به شبکه 5G خود افزود. این توسعه‌ها نشان از رشد قابل توجه 5G در حال استفاده است.

هرچند، جنبه‌های هیجان‌انگیزتر 5G هنوز به دست نیامده‌اند. تکنولوژی 5G به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از تجربه‌های مختلف از جمله خرده‌فروشی، اتصالات بی‌سیم ثابت، تولید، بهداشت، و اینترنت اشیا تعبیه می شود.

گزارش تحرک اریکسون در سال 2023، پیش‌بینی می‌کند که تعداد اشتراک‌های موبایل 5G تا پایان سال 2023 به 1.6 میلیارد نفر برسد و این اشتراک‌ها تا سال 2029 به 5.3 میلیارد نفر افزایش یابد. این نشان می‌دهد که پذیرش 5G سریع‌تر از 4G است. گزارش‌های دیگر نیز پیش‌بینی می‌کنند که تعداد دستگاه‌های تلفن هوشمند 5G تا سال 2027 به 155.0 میلیون دستگاه در ایالات متحده برسد.

پیش بینی عملکرد

پیش بینی می شود تا سال 2030، تعداد اتصالات 5G به 5 میلیارد افزایش یابد، به عبارت دیگر، GSMA Intelligence از زمینه 5G به این تعداد اتصال تا سال 2030 خبر می‌دهد. اما سازمان 5G Americas، که یک نهاد تجاری در حوزه ارتباطات از راه دور است، با توجه به پیشرفت‌های این حوزه، پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2028، تعدادی بیشتر از 7.0 میلیارد اتصال 5G ایجاد خواهد شد.

از روند رشد این فناوری، هزینه‌های قابل توجهی نیز به همراه خواهد داشت. برآورد McKinsey and Co نشان می‌دهد که تا سال 2030، فقط یک چهارم جمعیت جهان به پوشش 5G با باند بالا دسترسی خواهد داشت. این به این معنی است که اگرچه پوشش 5G گسترده می‌شود، اما این گسترش بیشتر به مناطق خاصی محدود می‌شود. مطابق گزارش فوریه 2023 مک‌کینزی، انتظار می‌رود که ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی تا سال 2025 حدود 600 میلیارد دلار به زیرساخت‌های 5G سرمایه‌گذاری کنند.

از طرفی، تمرکز تنها بر رشد فناوری به شرکت‌های مخابراتی اجازه نخواهد داد تا سرمایه‌گذاری‌های خود را در این حوزه بازگردانند. در واقع، این شرکت‌ها نیاز به رشد در دوره‌های تغییرات سریع دارند. به عنوان مثال، تنها در ایالات متحده، شرکت‌های مخابراتی تقریباً 100 میلیارد دلار برای خرید طیف 5G در حراجی سال 2021 هزینه کرده‌اند.

در نهایت، خرده‌فروشی به عنوان یکی از اصلی‌ترین ذینفعان از رشد 5G درنظر گرفته می‌شود، به خصوص در مناطقی که پوشش 5G گسترده می‌شود و فناوری خرده‌فروشی هوشمند را تکمیل می‌کند، از جمله استفاده از سنسورهای قفسه، پرداخت بدون صندوق و کدهای QR.

اینترنت 5G
اینترنت 5G

تقاضا برای تولید 5G در حال افزایش است

تحقیقات مک‌کینزی نشان می‌دهد که استفاده از تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی و روباتیک پیشرفته در کارخانه‌های هوشمند می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد کلی کارخانه‌ها داشته باشد. این یافته‌ها نشان می‌دهد که کارخانه‌های هوشمند می‌توانند کارایی عملیاتی را در هر مرحله از تولید بهبود بخشند، چه در یک خط تولید و چه در چندین تأسیسات. با توجه به تحلیل‌های انجام شده، صنایع به طور فزاینده از شبکه‌های 5G خصوصی و کم تاخیر برای انجام این کار استفاده خواهند کرد.

در حالی که صنایع گزینه‌های 5G خود را در نظر می‌گیرند، می‌توانند یک شبکه خصوصی 5G را با استفاده از طیف خود ایجاد و کنترل کنند، یا یک قسمت از شبکه را از شبکه بی‌سیم 5G عمومی ارائه‌دهنده تهیه کنند. به گفته کریس آنتلیتز، تحلیل‌گر اصلی در تحقیقات تجاری فناوری، تا سال 2030 بیش از 1000 سازمان تجاری و دولتی شبکه‌های خصوصی 5G را پیاده خواهند کرد. با این حال، زیرا تعمیرات اساسی کارخانه برای تطبیق با 5G برای اتوماسیون ممکن است هزینه‌های قابل توجهی (صدها میلیون دلار) داشته باشد، تنها بزرگترین مشتریان در کوتاه‌مدت از شبکه‌های خصوصی استفاده خواهند کرد.

به گفته مک‌کینزی، تأثیر تولید ناخالص داخلی اتصال در تولید می‌تواند تا پایان دهه به 400 تا 650 میلیارد دلار برسد.

5G مراقبت های بهداشتی را از سر تا پا تغییر خواهد داد

استفاده از فناوری 5G قطعاً هر جنبه‌ای از مراقبت‌های بهداشتی را تغییر خواهد داد، از بهبود زنجیره تامین تا امکان تشخیص از راه دور و مدیریت سوابق پزشکی الکترونیکی. در یک گزارش مربوط به 5G در مراقبت‌های بهداشتی، PwC بیان کرده است که انتظار نمی‌رود تا سال 2025 در بسیاری از بازارها استقرار گسترده‌ای داشته باشد. اما هنگامی که استقرار گسترده رخ می‌دهد، PwC پیش‌بینی می‌کند که دستگاه‌های سازگار با 5G برای نظارت بر میزان اشغال تخت، حرکت پزشکان، پرستاران و بیماران در اطراف بیمارستان و دستگاه‌های پزشکی پوشیده خواهد شد.

بزرگترین تغییر از طریق فناوری 5G احتمالاً ارتباطات لمسی و آنچه به اینترنت لمسی معروف است خواهد بود. اتحادیه بین‌المللی مخابرات اینترنت لمسی را به عنوان یک شبکه توصیف کرده است که تأخیر بسیار کم را با دسترسی، قابلیت اطمینان و امنیت بسیار بالا ترکیب می‌کند. اینترنت لمسی به پزشک امکان می‌دهد تا از راه دور بر روی بیمار عمل کند. PwC این را به این صورت تصور می‌کند: “حرکات جراح در یک مکان بلافاصله توسط تجهیزات کامپیوتری در مکان دیگر بازسازی می‌شود، این نوآوری می‌تواند به ویژه برای بیماران در مناطق روستایی یا مناطق کوچکتر مفید باشد، جایی که جراحان متخصص ممکن است به راحتی در دسترس نباشند.”

به گفته مک‌کینزی، مراقبت‌های بهداشتی مجهز به شبکه 5G می‌تواند تا سال 2030 بین 250 تا 420 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی جهانی ایجاد کند.

اینترنت 5G
اینترنت 5G

دسترسی بی سیم ثابت کشش را به دست خواهد آورد

دسترسی بی‌سیم ثابت، که قبلاً توسط برخی منتقدان به عنوان جایگزینی غیرضروری برای فیبر تلقی می‌شد، اکنون از فناوری 5G برای ارائه خدمات اینترنت پهنای باند به خانه‌هایی استفاده می‌کند که نمی‌توانند از خدمات بی‌سیم بهره مند شوند، یا انتخاب نمی‌کنند که از آن استفاده کنند. به گفته گروه GSMA، مزیت اصلی این روش این است که می‌تواند سرعت متوسط مشابه خدمات مبتنی بر فیبر را با حدود یک چهارم هزینه ارائه دهد.

در گزارش خود با عنوان “اینترنت اشیا در جهان” که در نوامبر 2019 منتشر شد، GSMA اظهار کرد: “برای مشتریان، ظهور 5G به این معنی است که خانواده‌ها و جوامعی که قبلاً به آن متصل نبوده‌اند، می‌توانند از مزایای سرعت، ظرفیت و پهنای باند بالاتر برای پشتیبانی از تعداد روزافزون دستگاه‌های اینترنت اشیا خود بهره‌مند شوند. این همانطور است که به عصر 5G خوشامد گفته می‌شود.”

با استفاده از FWA، یکی از استفاده‌های پیشرو از فناوری جدید رادیویی 5G می‌شود. 5G NR یک مجموعه استانداردهایی است که به عنوان جایگزینی برای استاندارد LTE شبکه 4G به کار می‌رود. این فناوری انتقال پهنای باند معادل با فیبر را برای کاربردهایی مانند پخش ویدئو و انتقال با پهنای باند کم در ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) ارائه می‌دهد. همچنین این فناوری انتقالات خودرو به خودرو (V2V) و خودرو به زیرساخت (V2I) را با تاخیر بسیار کم فراهم می‌کند

اینترنت 5G
اینترنت 5G

.

5G فراتر از 2024

وقتی از نقطه A به نقطه B حرکت می‌کنیم، 5G واعظ می‌شود که دنیا را به دستگاه‌های تلفن همراه ما بیاورد. با این حال، هیجان واقعی این است که 5G برای سیستم‌های حرکتی هوشمند نقش مهمی ایفا می‌کند – از جمله خدمات اشتراک‌گذاری خودرو، حمل‌ونقل عمومی، V2I و V2V، و حمل‌ونقل در شهرهای هوشمند که می‌توانند از 5G برای بهبود کارایی عملیاتی، اشتراک‌گذاری اطلاعات با مردم و بهبود کیفیت خدمات دولتی و رفاه شهروندان بهره‌مند شوند. این شامل بهبود جریان ترافیک نیز می‌شود.

به علاوه، 5G دارای پتانسیل بسیار زیادی برای شرکت‌ها است، از جمله کاربردهایی که 5G احتمالاً تأثیر زیادی دارد، خدمات رادیویی باند پهن شهروند (CBRS) و شبکه‌های خصوصی. طبق گزارش Markets and Markets، بازار جهانی سازمانی 5G در سال 2028 به 1002.3 میلیارد دلار خواهد رسید.

پیش‌بینی‌های جی‌پی مورگان نیز بسیار قوی هستند و فرصت‌های سازمانی را برای تسریع رشد فراهم می‌کنند. در آمریکای شمالی، JPMorgan پیش‌بینی می‌کند که 5G تا سال 2030 180 میلیارد دلار تولید خواهد کرد.

تأثیر کلی 5G در سرتاسر جهان به شکلی عظیم و قابل توجه است. به گفته PwC، تا سال 2030، تأثیر جهانی 5G به 1.3 تریلیون دلار خواهد رسید.

شان مایکل کرنر، یک مشاور فناوری اطلاعات و فناوری علاقه‌مند به ایجاد نوآوری است. او تجربیات زیادی در زمینه فناوری دارد و با سازمان‌های صنعتی و رسانه‌ای در مسائل مختلف فناوری همکاری می‌کند.

کوین فرگوسن نیز به عنوان یک نویسنده فناوری مشهور است که سابقه کار طولانی در زمینه نوشتن درباره فناوری دارد. او مقالات متعددی در این زمینه منتشر کرده است و همچنین به عنوان تهیه‌کننده محتوا برای رسانه‌های مختلف فعالیت داشته است. تحصیلات او شامل مدرک کارشناسی در رشته روزنامه‌نگاری از دانشگاه راتگرز و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت عمومی از دانشگاه هاروارد است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

LinkedIn
Telegram
WhatsApp
اسکرول به بالا