نکست بیت، NextBit

تفاوت سرویس ADSL و VDSL چیست؟

با توجه به گسترش استفاده از اینترنت و سرویس های مختلف، شناخت دقیق تری از انواع سرویس ها اهمیت پیدا می کند بر همین اساس با  تیم محتوای شرکت نکست بیت همراه شوید تا به تفاوت سرویس های ADSL  و VDSL  میپردازیم.امروزه با در دسترس بودن بالا و نرخ های مقرون به صرفه، ADSL و VDSL جزو پرکاربردترین نوع اتصالات اینترنتی در سراسر جهان هستند. نیاز به اتصال به اینترنت پرسرعت به دلیل تماشای فیلم در تلویزیون های هوشمند خانگی و دنیای شگفت انگیز گیمینگ در خانه یا محل کار همیشه مورد تقاضا است. VDSL سرعت بسیار بالاتری نسبت به اتصالات ADSL ارائه می دهد و تفاوت های زیادی بین ADSL و VDSL وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهد شد. بنابراین، برای دانستن آن نکات حیاتی تفاوت بخوانید.

تفاوت adsl vdsl
تفاوت adsl vdsl

 

سرویس محبوب ADSL  (Asymmetric Digital subscriber Line)

این سرویس جزو سرویس های کابلی محسوب می شود که در واقع از یک جفت کابل مسی برای انتقال داده های صوتی تلفنی استفاده می شود و از همان کابل برای انتقال داده های اینترنتی نیز استفاده می شود. تمام تهدیدات احتمالی و قطعی های کابلی بر روی این سیم مسی احتمال رخ دادن دارند و حداکثر تا سرعت 8 مگابیت دانلود در اختیار ما قرار می دهند که البته در سرویس جدید ADSL2+ تا 24 مگابیت دانلود و 1 مگابیت آپلود سرویس می دهند.اتصال ADSL نسبت به سایر اتصالات مانند فیبر نوری مقرون به صرفه است زیرا نیازی به گذاشتن سیم یا کابل جداگانه نیست. از همان سیم تلفن می توان برای اتصال به اینترنت استفاده کرد. ADSL2+ آخرین نسخه ADSL برای کسانی است که در مجاورت سوئیچ های مدیریت شده توسط یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی زندگی می کنند. هر چه کاربر نزدیکتر به DSLAM زندگی کند، سرعت انتقال بهتر خواهد بود.

 

سرویس  VDSL(Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line)

VDSL مخفف عبارت است. این فناوری از همان کابل مسی برای انتقال سیگنال اینترنت استفاده می کند. این یک فناوری جدید در مقایسه با ADSL است. VDSL تجربه کاربری بهتری را به کاربران برنامه های اینترنتی ارائه می دهد و از همان خط مشترک به روشی موثر استفاده می شود. اتصال به کاربر با نصب یک گره نوری در نزدیکی مکان کاربر ارائه می شود. این گره با استفاده از کابل های فیبر نوری و یا کابل معمولی به ISP متصل می شود.

تفاوت  ADSL  و VDSL

اصلی ترین تفاوت این دو سرویس در سرعت انتقالی است که VDSL  سرعت بیشتری را ارائه می دهد VDSL سرعت دانلود تا 70 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود تا 10 مگابیت در ثانیه را فراهم می کند. از طرف دیگر ADSL حداکثر سرعت دانلود 24 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد و سرعت آپلود بسیار کمتر است.دومین تفاوت در دسترسی این سرویس ها می باشد که ADSL  را میتوان رایج تر و راحت تر دانست. ADSL  در بستر همان خطوط تلفن ثابت شهری اجرا می شود ولی برای VDSL  نیاز به کابل کشی است.از نظر پوشش دهی آنتن اینترنت و افزایش و کاهش سیگنال بستگی به فاصله از مرکز سوئیچینگ دارد ولی به طور کلی سیگنال VDSL سریعتر ضعیف می شود.و در آخر هزینه نصب و راه اندازی می باشد که می توان گفت VDSL  هزینه بیشتری برای مشتری دارد البته یکسری مودم ها هر دو ورودی ADSL  و VDSL  رو دارند و نیازی به خرید جداگونه نیست.

 

نتیجه گیری

VDSL برنده واضحی نسبت به ADSL است که در درجه اول به دلیل اتصال به اینترنت پرسرعت است که دانلود و آپلود رسانه ها را روان تر می کند. سرعت با اتصال فیبر نوری برابر نیست، اما رقابت سختی را برای خدمات اینترنت کابلی ایجاد می کند. اگر از ADSL یا VDSL استفاده می کنید، نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظرات زیر به اشتراک بگذارید و آنچه را که ترجیح می دهید با ما در میان بگذارید. نظرات شما برای ما ارزشمند است همچنین برای مقایسه با اینترنت فیبر نوری این مقاله رو از دست ندهید.

 

سرویس ADSL2+  و VDSL  نکست بیت

نکست بیت ارائه دهنده خدمات اینترنتی همراه شماست تا با مشاوره و ارائه بهترین سرویس  برای شما مصرف کنندگان محترم لذت اینترنت پایدار رو برای شما رقم بزند. برای خرید هر یک از سرویس های ADSL و VDSL  با ما درتماس باشید.

 

اسکرول به بالا