نکست بیت، NextBit

چگونه هوش مصنوعی و بازاریابی بر آینده ما تأثیر می گذارد؟

AI and MArketing

چگونه هوش مصنوعی و بازاریابی بر آینده ما تأثیر می گذارد؟

در سال 2023، پیشرفت هوش مصنوعی به تحلیل مقایسه‌ای انسان و ماشین خواهد پرداخت، به ویژه در زمینه بازاریابی و روش‌های انجام فعالیت‌های حرفه‌ای در این حوزه.بر اساس گزارش “مطالعه جهانی هوش مصنوعی” که توسط شرکت PwC، یک مؤسسه معتبر مشاوره بین‌المللی، منتشر شده است،فضای  AI می‌تواند تا سال 2030 به اقتصاد جهانی با ارزشی حدود 15.7 تریلیون دلار افزوده کند. از طریق بهره‌گیری از ابزارهای مبتنی بر AI، تیم‌های عملیات بازاریابی قادرند الگوها را شناسایی، رفتارها را پیش‌بینی و کمپین‌های بازاریابی را به‌طور شخصی‌سازی برای هدفمندسازی بهتر نسبت به مخاطبان اجرا کنند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به عنوان یک حوزه از علوم کامپیوتر شناخته می‌شود که در آن ماشین‌ها سعی در مدل‌سازی ذهن انسان دارند و با بهره‌گیری از داده‌های بزرگ، وظایفی را انجام می‌دهند که برای اجرا به هوش انسانی نیازمندند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی توانایی پیش‌بینی را دارند و داده‌ها را با استفاده از مدل‌های یادگیری ماشینی، دسته‌بندی می‌کنند.

افراد در زندگی روزانه‌ی خود بدون احساس، از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برند. این تکنولوژی به عنوان اساس دستیارهای هوشمند مانند الکسا، سیری، و ربات‌های چت برای ارائه خدمات به مشتریان استفاده می‌شود. همچنین در فعالیت‌های تفریحی مانند پیشنهاد برنامه‌های Netflix یا توصیه محصولات آمازون، نقش مهمی ایفا می‌کند.

لیز میلر، تحلیلگر Constellation Research با محل استقرار در مونت ویستا، کالیفرنیا، اظهار داشت: “هوش مصنوعی می‌تواند برای شرکت‌ها بسیار مفید باشد، زیرا قابلیت اتخاذ تصمیمات تجاری را بدون محدودیت انسانی، به سرعت افزایش دهد.

AI and MArketing
AI and MArketing
  1. تولید محتوا

زمانی که ChatGPT در نوامبر 2022 توسط OpenAI منتشر شد، این اقدام نهاد محققان OpenAI Inc. که مقر آن در سانفرانسیسکو قرار دارد، به شدت توجهات را به خود جلب کرد. سایر تولیدکنندگان محتوای AI نیز وجود دارند که از کاربران موضوع، نوع محتوا و نکات کلیدی را دریافت کرده و خروجی پیش‌نویسی تولید می‌کنند. این موضوع برخی افراد را به بحث در مورد تقلب و سرقت ادبی ترغیب کرده است.

تولیدکنندگان محتوای AI قابلیت تبدیل محتوای موجود به اشکال مختلف را نیز دارند. به عنوان مثال، پل روتزر، بنیانگذار و مدیر عامل موسسه  بازاریابی در کلیولند، اظهار کرده است که از یک تولیدکننده محتوای AI خواسته است تا پادکست‌های خود را به پست‌های وبلاگ تبدیل کند، که این ابزار قادر است این کار را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد. با این حال، نیاز به ویرایش و اصلاح محتوا وجود دارد. هوش مصنوعی اطلاعات را از داده‌های مجموعه استخراج می‌کند و باز هم نیاز به بررسی واقعیت دارد.

روتزر اظهار داشته که کاربران بسته به مهارت‌های خود از ابزارهای محتوای هوش مصنوعی به روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند. یک نویسنده ماهر ممکن است از آن به عنوان یک ابزار پشتیبانی برای تقویت مقالات خود استفاده کند، در حالی که فردی کمتر ماهر ممکن است از آن برای نوشتن ایمیل یا به عنوان یک ابزار کمکی در ایجاد پیش‌نویس‌ها استفاده کند.

اینجا می‌توانید در مورد متاورس  بیشتر بخوانید.

  1. تجزیه و تحلیل پیش بینی

شرکت‌ها می‌توانند از تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده هوش مصنوعی بهره‌مند شوند تا تصمیمات احتمالی مشتریان را از پیش تعیین کنند. این مدل از رویکرد “اگر کسی این کار را انجام می‌دهد، معمولاً آن اتفاق می‌افتد” به جای انتظار اقدام بازاریابی توسط افراد، استفاده می‌کند. فناوری‌های هوش مصنوعی از الگوریتم‌ها برای مرتب‌سازی و تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌ها به منظور دستیابی به یک هدف خاص استفاده می‌کنند. با اعتماد به هوش مصنوعی، تحلیل پیش‌بینی‌کننده به بهبود تعاملات با مشتریان و کسب‌وکارها کمک می‌کند. میلر بیان کرده است که هوش مصنوعی قادر است محتوای خدمات مشتری را به شکل شخصی‌سازی کند، به نحوی که با هر فرد به شکل مخصوص واکنش نشان دهد و پاسخ استاندارد و یکنواختی برای همه ارائه نشود.

  1. چت ربات ها

چت‌بات‌ها از هوش مصنوعی برای برقراری گفتگو با کاربران استفاده می‌کنند و یکی از مزیت‌های آنها – حداقل به گفته شرکت‌هایی که از آنها برای خدمات مشتری استفاده می‌کنند – این است که می‌توانند به صورت 24/7 برای ارائه کمک به بازدیدکنندگان آنلاین در دسترس باشند.گریفین لافلور، مدیر ارشد عملیات بازاریابی در Swing Education Inc.

با مقر در سن متئو، کالیفرنیا، اظهار داشت: «ربات‌های چت با مجموعه‌ای از قوانین ساخته می‌شوند، اما هوش مصنوعی قادر است این قوانین را بر اساس رفتارهای کاربر تغییر دهد. این به آنها این امکان را می‌دهد که با استفاده از هوش مصنوعی، مکالمات خود را بر اساس داده‌هایی که از کاربران جمع آوری می‌کنند بهبود بخشند. آموزش چت‌بات با هوش مصنوعی مستمر است. همانطور که چت‌بات‌ها با گذر زمان تجربه می‌کسب کرده و یاد می‌گیرند، توانایی آنها در مکالمه به شکلی شبیه به انسان افزایش می‌یابد.

AI and MArketing

  1. اتوماسیون وظایف

هوش مصنوعی می‌تواند وظایف خسته‌کننده مانند رونویسی صدا را به صورت خودکار انجام دهد. رونویسی می‌تواند در پست‌های وبلاگ یا مقالات کوتاه خلاصه شده و نویسندگان می‌توانند از هوش مصنوعی برای به‌روزرسانی محتوای شرکت به فرمت‌های مختلف، مانند تبدیل بروشور بازاریابی به پیش‌نویس ایمیل، استفاده کنند.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند یک پست رسانه اجتماعی را گرفته، آن را به‌روز کند و در پلتفرم‌های مختلف رسانه اجتماعی منتشر کند. از آنجا که هر پلتفرم مخاطبان و قالب‌های متفاوتی دارد، هوش مصنوعی می‌تواند از این قالب‌ها استفاده کرده و پیام را برای هر پلتفرم بهینه‌سازی کند. لافلور اظهار داشته است که این می‌تواند سرفصل ایجاد کند و برای بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو کمک کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد هوش مصنوعی کلیک کنید.

  1. بهینه‌سازی ایمیل

هوش مصنوعی می‌تواند بازاریابی ایمیلی را با افزایش نرخ باز و تسریع در توسعه کمپین‌های سفارشی تقویت کند. این می‌تواند خطوط موضوع ایمیل را بنویسد و محتوا را برای افراد مختلف شخصی‌سازی کند. ابزارهای هوش مصنوعی همچنین می‌توانند یک کمپین ایمیل را با استفاده از داده‌های تاریخی بازسازی کنند.

هوش مصنوعی می‌تواند زمان‌های ارسال را بر اساس هر فرد بهینه‌سازی کند. این کار توسط AI با تجزیه و تحلیل زمان‌های معمولی که این شخص ایمیل‌ها را باز می‌کند انجام می‌شود و بر اساس هر یافته ارسال می‌شود.هوش مصنوعی همچنین می‌تواند مخاطبین را تمیز کند و لیست‌های ایمیل را به سرعت بهبود بخشد تا اطمینان حاصل شود که شرکت به مشتریان مناسب دسترسی پیدا می‌کند.

  1. توصیه‌های محصول

توصیه‌های محصول از داده‌های مشتری برای گفتن این جمله استفاده می‌کنند: “مشتریانی که این را خریده‌اند معمولاً آن را می‌خرند” یا محصولاتی که اغلب با هم خریداری می‌شوند را برجسته می‌کنند. یادگیری ماشینی توصیه‌های محصول را بهبود می‌بخشد زیرا پیش‌بینی محصولاتی را که مشتری خریداری می‌کند بهبود می‌بخشد. ابزارهای مبتنی بر AI می‌توانند بر اساس ترجیحات و رفتارهای هر مشتری توصیه‌های سریعتری ارائه دهند.

  1. تبلیغات

هوش مصنوعی می‌تواند گرایش‌ها و بینش‌هایی را که می‌تواند تبلیغات یک شرکت را بهبود دهد آشکار کند. برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند اعلان‌های فشار ارسال کنند، سرفصل بنویسند، تبلیغات دیجیتالی ایجاد کنند و پیام‌ها را با زبان و لحن شرکت شخصی‌سازی کنند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با شخصی‌سازی پیام‌ها برای مخاطبان مختلف از طریق زبان، موسیقی، تصاویر و سبک به‌جای تبلیغات یک‌اندازه، به بازاریابی نسلی کمک کند.

 

AI and MArketing
AI and MArketing

 

موانع و نگرانی‌های اخلاقی در هوش مصنوعی در بازاریابی

 

کیفیت محتوا

استفاده از هوش مصنوعی در نوشتن محتوا ممکن است منجر به ایجاد محتوایی با کیفیت پایین شود. برخی از ویژگی‌های محتوا مانند رنگ‌ها و شکل‌ها ممکن است نادرست باشند و به چشم بیایند، که ممکن است منجر به جریمه شدن در رتبه‌بندی صفحات توسط موتورهای جستجو شود.

استفاده مناسب از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی باید به عنوان یک ابزار پشتیبان برای انسان‌ها در نظر گرفته شود و نباید به جایگزینی برای ارزش انسانی در تولید محتوا تبدیل شود. استفاده صحیح از این تکنولوژی مهم است.

مسائل اخلاقی

مسائل اخلاقی مانند تقلب و سرقت ادبی نیز در استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی مطرح می‌شوند. اطمینان از استفاده اخلاقی و قانونی از این تکنولوژی ضروری است.

سوگیری و تعصب

در آموزش هوش مصنوعی و ربات‌های چت، سوگیری ممکن است مشکلاتی ایجاد کند و باعث تعصب ناخواسته در محتوا شود.

قیمت هوش مصنوعی

استفاده از ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی ممکن است هزینه‌بر باشد. این موضوع می‌تواند شرکت‌ها را ترغیب کند که به جای استخدام نیروی کار انسانی، به هوش مصنوعی روی بیاورند.

مشکلات حریم خصوصی

در جمع‌آوری و استفاده از داده‌های شخصی مشتریان برای هوش مصنوعی، مسائل حریم خصوصی باید به دقت رعایت شوند.

مشکلات تاریخی و تعیین مسئولیت

هنگامی که هوش مصنوعی از داده‌های تاریخی استفاده می‌کند، ممکن است اطلاعات نادرست یا تعصبی را ترویج کند. همچنین، مسائل مربوط به مسئولیت در استفاده از این تکنولوژی وجود دارد.

استفاده از هوش مصنوعی به جای انسان

استفاده از هوش مصنوعی باید به گونه‌ای باشد که انسان‌ها جایگزین نشوند و این تکنولوژی به عنوان یک ابزار برای افزایش توانمندی انسان‌ها استفاده شود.

آموزش هوش مصنوعی

آموزش هوش مصنوعی باید به گونه‌ای باشد که سوگیری و تعصب در داده‌ها ایجاد نشود و مدل‌ها به شکل عادلانه و بی‌تعصب آموزش داده شوند.

تبیین مسئولیت

ارتباط بازاریابان و مشتریان نیاز به شفافیت در استفاده از هوش مصنوعی دارد. شرکت‌ها باید مسئولیت استفاده از این تکنولوژی را به واضحی تبیین کنند.استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی نیاز به توجه دقیق به ابعاد فنی، اخلاقی و حقوقی دارد تا به بهبود تجربه مشتریان بدون نقض اصول اخلاقی و حقوقی منجر شود.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

LinkedIn
Telegram
WhatsApp
اسکرول به بالا